• 576-633-395 / 538-303-707 / 698-024-329

  • agata.krzywoszyja@wp.pl

  • ul. Legionów 7, Andrychów

Akupresura, moksa, bańki, gua sha to techniki związane z medycyną wschodnią.Mogą być one stosowane samodzielnie lub wspierająco w innych zabiegach, np. podczas akupunktury czy masażu.

Akupresura polega na punktowym nacisku na wybrane punkty akupunkturowe lub ucisku wzdłuż meridianów. Do zabiegów z pogranicza akupresury i masażu należy bardzo skuteczny Masaż Meridianowo-Akupunkturowy (AMM).

Moksa to tradycyjna chińska technika polegająca na punktowym, liniowym lub powierzchniowym podgrzewaniu powierzchni ciała lub podgrzewaniu wbitych igieł akupunkturowych. Metoda ta jest niezwykle skuteczna (a zarazem przyjemna) m.in. w przypadku pacjentów z syndromem zimna, niedoboru Qi, zastoju, niedoboru Yang. Czas trwania zabiegu moksy nie powinien być w zasadzie krótszy niż 10 min. Stosuje się specjalne cygara z zioła bylicy.
Moksa stosowana jest często jako technika wspierająca zabiegi akupunktury, masażu Tui Na i masażu meridianowo-akupunkturowego (AMM).

Bańki to stara tradycja (znana i popularna w rożnych tradycyjnych systemach medycznych, obecna również w medycynie zachodniej). Metoda ta jest niezwykle skuteczna w celu rozgrzania, poruszenia zastojów oraz usunięcia toksyn. Bańki w medycynie chińskiej stawia się na punktach akupunkturowych (można to robić równocześnie z akupunkturą), wzdłuż przebiegu meridianów, można też używać tzw. ruchomej bańki. Bańki mogą być szklane, plastikowe (próżniowe-z tłoczkiem), silikonowe, gumowe lub bambusowe.

Gua Sha jest starą klasyczną techniką medycyny chińskiej. Polega m.in. na wielokrotnym pocieraniu naoliwionej skóry w miejscach zastojów i bólu – tak długo aż pojawią się wybroczyny, szczególnie wyraźne w miejscach zablokowania energii. Dzięki temu następuje odblokowanie energii i pobudzenie krążenia.